"והעיקר, לא להתייאש כלל"

איך לעודד את הילדים להתמודד עם קושי

כשאנו רואים את ילדנו מתקשים, או חווים כשלון, איך אנחנו מגיבים? איך נוכל לעזור להם להתמודד עם הקושי?

סיפור קצר ואחריו כלים מעשיים להורות מיטיבה-

פתיחה:

יצאתי לרוץ בחוץ. כבר מזמן לא רצתי בחוץ. אתם יודעים- מזג האויר,כאבי גב ועוד כל מיני סיבות כאלה ואחרות. טובות? לא טובות? זאת המציאות.

התלבטתי כבר בהתחלה לאיזה מרחק לרוץ. ידעתי שיהיה קשה. אבל תוך כדי ריצה החלטתי לא לוותר לעצמי ולרוץ 6 קילומטר. מרחק שגם בחדר כושר לאחרונה לא הגעתי אליו.

לא היה קל, אבל הצלחתי לרוץ 4.5 קילומטר. החצי קילומטר האחרון היה ממש קשה ופתאם מצאתי את עצמי עוברת להליכה.

דלת 1:

(שהיתה נפתחת עד לפני כשלוש שנים) אני עוברת להליכה ואומרת לעצמי: למה? למה עברת להליכה? הצבת לעצמך מטרה, את ממש גרועה. העיקר תיכננת 6 קילמוטר. איפה את ואיפה 6…וכך הייתי ממשיכה לצעוד את הקילומטר וחצי שנותרו עד הבית, כשהאשמות העצמיות רק מכבידות את צעדי.

דלת 2:

אני עוברת להליכה ואומרת לעצמי: למה? (זה האוטומט), ומיד משנה את החשיבה, אבל כל הכבוד שהצלחת לרוץ את כל העליה, ועוד המשכת אחריה, והנה, תנשמי קצת ותרוצי כשתוכלי, ובאמת אחרי כמה מאות מטרים חזרתי לרוץ, וחוץ מעוד הפסקה קטנה של הליכה, רצתי עד הבית (ובסוף עוד נתתי ספרינט). הגעתי הביתה מתנשפת, וגאה. גאה בעצמי שלא קילקלתי לעצמי.

אז איזו דלת אנחנו רוצים שילדינו יפתחו?

כדי ללמד את הילדים כבר בגיל צעיר, לפתוח את הדלת השניה, יש 2 דברים חשובים שכדאי לעשות:

  1. לתת דוגמא אישית. לא חשוב כמה נסביר, ונטיף ונדבר, הילדים לומדים קודם כל ממה שהם רואים שההורים עושים. אז הצעד הראשון הוא ללמד את עצמינו להחמיר פחות עם עצמינו, לראות את החיובי , את ההצלחות שלנו ולהמשיך.
  2. לעודד את הילדים. כשהילדים נתקלים בקושי, לתת לזה מקום, לגיטימציה. "זה באמת נראה קשה", או "אני מבינה כמה שזה הכעיס אותך", ואז להראות לילד את הדברים החיוביים שעשה באותו תחום. את ההצלחות שחווה ולטעת בהם אופטימיות להמשך, להראות להם שאתם מאמינים בהם.

אשמח לשמוע תגובות, הארות, שאלות

מיכל גורדון, מרצה לחינוך והתפתחות אישית, מאמנת אישית ומדריכת הורים 

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

clear formSubmit